Тема броја
СОЦИЈАЛНА ДРЖАВА И СОЦИЈАЛНА ПРАВДА
СИНИДИКАТИ И ПОЛИТИЧКЕ СТРАНКЕ У ТРАНЗИЦИЈИ – СЛУЧАЈ СРБИЈЕ
Сажетак
Анализа тока успостављања страначког и синдикалног плурализма, као и међусобних односа синдиката и политичких странака у земљама транзиције указује на неке заједничке именитеље овог процеса. Пре свега, све земље транзиције су, као и у другим областима и аспектима политичких, економских и социјалних реформи и на овом плану, у већој или мањој мери копирале искуства и праксу односа синдиката и политичких странака развијених земаља. Међутим, управо сложеност и изузетна осетљивост овог процеса је веома јасно, у многим тачкама на појавној равни, потврдила и упозорила да се историја не понавља, односно да копирање тако сложених и конфликтних друштвених процеса и односа, као што су односи синдиката и политичких странака није могуће, јер реални садржај и домети ових процеса зависе од стварних реформских капацитета и реалне друштвене моћи синдиката и политичких странака. То проистиче из неспорног искуства данас развијених демократских земаља, према коме су политичке странке и синдикати, кључни покретачи политичког живота друштва. То значи, што је потврдило искуство неуспешних земаља транзиције, да су синдикати и политичке странке које нису имале потребну друштвену моћ, уместо да буду моторна снага промена и сами постали заробљеници ограничавајућег, недемократског друштвеног окружења.
Референце
- Агенција за истраживање јавног мњења „Фактор Плус“, Београд, 2006.
- Андрић, Ч.: Синдикална организованост у Србији, Михаиловић, С. (ед). „Синдикати Србије – од сукоба ка сарадњи“, Београд, Freidrich Ebert Stiftung и Центар за социјалдемократске студије, 2001.
- Антонић, С., Јовановић, М., Маринковић, Д.: Србија између популизма и демократије, Институт за политичке студије, Београд, 1993.
- Антонић, С.: О карактеру власти Слободана Милошевића, Институт за политичке студије, Београд, 1996.
- Арандаренко, М.: Приватизација, тржиште рада и синдикати, у Зборнику Улога синдиката у у процесу приватизације, Центар за образовање и истраживања УГС „Независност“, 1999.
- Distability and employment in Central and Eastern European countries, ILO CEET, Budapest, 1994.
- Документација Већа савеза синдиката Србије
- Документација УГС „Независност»
- Документација III Конгреса, Документациони центар АСНС, Београд
- Група аутора: Промене вредности и транзиција у Србији – поглед у будућност, Зборник радова са Округлог стола, Институт друштвених наука и Фондација Фридрих Еберт, Београд, 2003.
- Grint, K.: The Sociology of work, Polity Press, Cambridge, UK, 2003.
- Хејвуд, Е.: Политика, Клио, Београд, 2004.
- Маџар, Љ.: The challenge of globalisation in the times of change reflections of intriguing book, Зборник, Глобализација и транзиција, Институт друштвених наука, Београд, 2001.
- Маринковић, Д.: Индустријски односи, Мегатренд Универзитет примењених наука, Београд, 2006.
- Маринковић, Д.: Штрајкови у Србији 1991-1996, Институт за политичке студије, Београд, 1998.
- Мијатовић, Б.: Општи преглед транзиције, у: Беговић, Б. и други, „Четири године транзиције у Србији“, Центар за либерално демократске студије, Београд, 2005.
- Орловић, С.: Политичке партије и моћ, Југословенско удружење за политичке науке и Чигоја штампа, Београд, 2002.
- Ристић, З., Ђукић, П.: Стратегија деловања УГС „Независност“ у прецесу приватизације, радни материјал, Документација УГС „Независност“
- Саопштење РЗС, Београд, 2007.
- Waddington, J., Hoffman,: Trade unions in Europe Facing challenges and searching for solutions, ETUI, Brussels, 2003.