Тема броја
САВРЕМЕНИ СУКОБИ И ЊИХОВО РЕШАВАЊЕ
СИРИЈСКА КРИЗА – УЗРОЦИ И ПОСЛЕДИЦЕ
Сажетак
Сирија представља још једну у низу држава коју је захватио талас „арапског пролећа“, а чије су последице одјекнуле на глобалном нивоу. Оно што је обележило читав грађански рат у Сирији је што се, поред Асадових снага, побуњеника и Исламске државе, укључују и интереси великих сила, који су неретко међусобно супротстављени. Такође, у ову кризу су, посредно или непосредно, укључени и многи регионални актери, било да су умешани у овај сукоб пружајући подршку једној од страна, било да су погођени његовим последицама. Овај рад има за циљ анализу узрока и последица сиријске кризе пре свега са становишта критичког преиспитивања неолиберализма који покушава да се наметне као универзални модел друштвеног развоја, а који неретко поприма облик неоимперијалне праксе у тренуцима када неолиберална теорија наиђе на препреку.
Референце
- Ђурковић Миша, „Тероризам, хибридни ратови и вредности – односи Турске и Немачке након тзв. ‘Арапског пролећа’“, Политика националне безбедности, годишњак, бр. 1, 2016, стр. 163-184.
- Кнежевић Милош, „Мигрантска криза у фокусу демополитике“, Национални интерес, Институт за политичке студије, Београд, бр. 1/2016, стр. 103-146.
- Милошевић Зоран, „Ко је испланирао пресељавање избеглица са Блиског истока у Европску унију“, Национални интерес, Институт за политичке студије, Београд, бр. 1/2016, стр. 147-160.
- Радоњић Радован, Демократија, Центар за грађанско образовање, Подгорица, 2004.
- „Рекордан број присилно расељених особа у свету – сваки 113. човек приморан да напусти свој дом“, Internet, http://www.unhcr.rs/dokumenti/saopstenja-za-medije/rekordan-broj-prisilno-raseljenih-osoba-u-svetu.html, 17/04/2017.
- Симеуновић Драган, „Миграције као узрок политичких аномалија у Европи“, Журнал за криминалистику и право, 3/2015.
- Степић Миломир, „Геополитички аспекти емиграционе ерупције из блиско-источне велике пукотине“, Национални интерес, Институт за политичке студије, Београд бр. 1/2016, стр. 19-41.
- Стојадиновић Миша, „Политичко насиље и демократија у контексту неоимперијалних амбиција великих сила“, Српска политичка мисао, Институт за политичке студије, Београд, бр. 2/2015, стр. 199-213.
- Стојадиновић Миша, „Демократија између мита и стварности“, у зборнику: Демократија и саборност (приредио: Зоран Милошевић), Институт за политичке студије, Београд, 2010, стр. 79-98.
- УНХЦР, Internet, http://data.unhcr.org/syrianrefugees/regional.php, 17/04/
- Уредништво, „Уз тему броја“, Национални интерес, Институт за политичке студије, Београд бр. 1/2016.
- Чомски Ноам, Година 501 – конквиста се наставља, Светови, Нови Сад, 1998.
- Чомски Ноам, Интервенције, Рубикон, Нови Сад, Беокњига, Београд, 2009.
- Чомски Ноам, Контролисана демократија, ЦИД, Подгорица, 1999.
- Чомски, Ноам Нови милитаристички хуманизам – лекције Косова, Филип Вишњић, Београд, 2000.