Тема броја
ОГЛЕДИ И СТУДИЈЕ
НАЧИН И ОБЛИЦИ ФИНАНСИРАЊА ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ
Сажетак
Основни циљ рада је да прецизно утврди разлику између државне управе и начина њеног финансирања и локалне самоуправе и начина и облика њеног финансирања и укаже на значај самодоприноса као главног извора средстава истинске локалне самоуправе. За разлику од државне управе која почива на фискалној концентрацији средстава, друштвено-економску основу локалне самоуправе чини самоиницијативно удруживање средстава које се врши добровољним опредељивањем. Из заједничких потреба проистиче и заједнички интерес за удруживањем средстава да би се оне задовољиле, због чега се локална самоуправа и почела развијати најпре у срединама где је држава мало или није нимало улагала. У анализи су коришћени одговарајућа научна литература и практична искуства финансирања локалне самоуправе као и теоријски заснован научни метод.
Референце
- Беговић, Борис, и др., Управљање локалном заједницом, Центар за либерално-демократске студије, Београд Смедеревска Паланка, 2000.
- Влатковић, Милан, Изазови локалне самоуправе у Србији 1990-2006, ДО „Локална самоуправа Србије“, Београд, 2006.
- Марковић, Драган, Локална самоуправа перспективе у условима глобализације, Институт за политичке студије, Београд, 2007.
- Марковић, Драган, Локална самоуправа у функцији задовољавања заједничких потреба, “Политичка ревија“, бр. 1/2007., Институт за политичке студије, Београд
- Марковић, Драган, Локална самоуправа у функцији развоја маргиналних подручја, „Политичка ревија“, бр. 1/2008., Институт за политичке студије, Београд
- Маринковић, Радивоје, Локална самоуправа, Институт за политичке студије, Београд, 1998.
- Reinow, R., Introduction to Government, Knopf, New York, 1964.
- Станковић, Владан, Локална самоуправа и равномеран привредни развој Србије, „Политичка ревија“, бр. 2/2008.
- Суботић, Драган, Модели организовања и управљања у локалној заједници, „Политичка ревија“, бр. 2/2008.
- Упоредна искуства локалних самоуправа, Магна агенда, Београд, 2002.