Тема броја
ЧЛАНЦИ И СТУДИЈЕ
РЕПУБЛИКА СРПСКА И СРБИЈА ПРЕД ИЗАЗОВИМА ИСЛАМИЗМА И ТЕРОРИЗМА
Сажетак
Исламизам представља један од највећих безбедносних изазова у савременом свету, с обзиром на чињеницу да се управо на овој радикалној и искључивој политичкој идеологији темеље ставови и циљеви највећег броја активних и утицајних терористичких организација широм света. Ова безбедносна претња присутна је и на Балканском полуострву, а једна од најугроженијих земаља је Босна и Херцеговина, а нарочито њен муслимански/бошњачки део. Међународна исламистичка мрежа у Федерацији БиХ, успостављена након распада СФРЈ и почетка грађанског рата, у међувремену се развила у организован систем и кључну регионалну безбедносну претњу која у знатној мери угрожава и Србију. Велики проблем у борби против исламизма и тероризма у БиХ представља благонаклон и заштитнички однос који бошњачка политичка елита у Сарајеву има према исламистима, али и симпатије које постоје у бошњачком националном корпусу за џихадске ’свете ратнике’. Са друге стране, званичници Републике Српске изразито су критични према овом феномену и већ дуги низ година упозоравају на последице које несметано деловање исламиста може да има на безбедносnу ситуацију у БиХ. Може се, заправо, рећи да је једини безбедносни орган у Босни и Херцеговини који се одговорно односи према исламистичкој претњи МУП Републике Српске који, једини у БиХ, спречава претварање територије читаве државе у широку исламистичку базу.
Референце
- Бајагић, Младен, „Босна и Херцеговина у вртлогу радикалног исламистичког фанатизма, екстремног вехабизма и тероризма”, Политика националне безбедности, бр. 1, стр. 47-82, Институт за политичке студије, Београд, 2015.
- Вукоичић, Јелена, „Исламизам, секуларизам, тероризам – Разлози и перспективе идеолошког и политичког конфликта”, Политика националне безбедности, бр. 1, стр. 261-279, Институт за политичке студије, Београд, 2016.
- Вукоичић, Јелена, „Исламски тероризам, НАТО и САД на Балкану – Савезништво које траје”, Безбедносни форум, бр. 2, стр. 79-93, Евроазијски безбедносни Форум, Београд, 2016.
- Галијашевић, Џевад, Ера тероризма у БиХ, Филип Вишњић, Београд, 2007.
- „Додик: Јача радикални ислам у БиХ“, Бијељина Данас, 07. 11. 2013.
- Домазет, Жељка, „Вехабије и тероризам срамота БиХ”, Глас српске, 14.07.2010.
- Изетбеговић, Алија, Исламска декларација – Један програм исламизације муслимана и муслиманских народа, Сарајево, 1990.
- „Изетбеговић: Република Српска и Додик су већа пријетња него тероризам“, Глас Српске, 28.12.2016, доступно на: glassrpske.com/…/Izetbegovic-Republika-Srpska…terorizam/…
- „Исис на Балкану подржава 400.000 људи!”, Мондо, 06.12.2015.
- Kohlman, Evan F., Al-Qaida’s Jihad in Europe: The Afghan-Bosnian Network, New York: Berg Publisher, 2004.
- Лишанин, Младен, „Ислам и Исламизам – Порекло, проблеми и перспективе”, Политика националне безбедности, бр. 2, стр. 137-149, Институт за политичке студије, Београд, 2014.
- Pipes, Daniel, „Who is the Enemy?”, Commentary, January2001.
- Tibi, Bassam, The Challenge of Fundamentalism: Political Islam and the New World Disorder, University of California Press, Berkeley, 1998.
- Trifkovic, Serge, The Sword of the Prophet: Islam: History, Theology, Impact on the World, Regina Orthodox Press, Boston, MA, 2002.
- „Шпирић: Радикални ислам ушао у све институције власти“, Независне новине, 31.07. 2014, доступно на: nezavisne.com/novosti/bih/Spiric-Radikalni-islam…/25617