Изабери језик:

Јовица Павловић

  • Адреса: /
  • Email: /
  • Телефон: /
  • LinkedIn: /

Институт за европске студије, Београд

ЕНЕРГЕТСКА ТРАНЗИЦИЈА У ИНОВАТИВНИМ ЈАВНИМ ПОЛИТИКАМА У СРБИЈИ И РЕГИОНУ – ИЗАЗОВИ ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈЕ И ДЕМЕТРОПОЛИЗАЦИЈЕ

Република Србија, као држава са статусом кандидата за чланство у Европској унији, отворила је 15. и 27. преговарачко поглавље (која се баве енергетиком и заштитом животне средине) крајем 2021. године. На путу успешног затварања поменутих поглавља, Србија може да се ослони на искуства суседних земаља чланица ЕУ; превасходно Хрватске, Мађарске и Румуније. Стога примарни циљ овог рада јесте спровођење компаративне анализе политка енергетске транзиције примењених у тим државама, док се – ради испуњења секундарног циља – уједно тежи и разматрању начина путем којих би се ове политике могле применити у самој Србији, превасходно посредством прекограничне међуопштинске сарадње са поменутим земљама. У том погледу, рад се концентрише на bottom-up политике енергетске транзиције, пошто скорија истраживања (која се баве прекограничном сарадњом у области енергетске транзиције и екологије) указују на потребу за јачањем међуопштинске кооперације, односно на потребу за већом децентрализацијом и деметрополизацијом. Како би се наведени циљеви остварили, користи се интердисциплинарни приступ, који изискује ослањање на методологију правних, политичких и економских наука. Са једне стране, SWOT анализи су подвргнуте локалне политике енергетске транзиције имплементиране у суседним чланицама ЕУ, док су, са друге стране, критички размотрени како потенцијални модели размене искустава међу локалним самоуправама, тако и могући начини прекограничне међуопштинске сарадње на заједничким пројектима. Резултати указују на то да су потенцијали прекограничне међуопштинске сарадње у виду остваривања циљева из области енергетске транзиције и заштите животне средине велики, али неискоришћени. Препреку у том погледу представља централизовани државни апарат Републике Србије и појединих суседних чланица ЕУ, док румунски пример може послужити као путоказ за превазилажење датог проблема.

THE EVOLUTION OF ENVIRONMENTAL PARTIES AND GREEN POLITICAL MOVEMENTS IN THE REPUBLIC OF SERBIA

Следећи рад има за циљ да пружи аналитички преглед развоја еколошких политичких партија у Србији. Ослањајући се на методе праћења процеса, као и на Липсетове и Роканове и друге релевантне теорије друштвено-политичких расцепа, рад испитује како су политички догађаји у Србији у последње три деценије довели до формирања еко-активистичких покрета и партија, посебно у последњих неколико година. Тачније, испуњење примарног циља захтева, али није ограничено, на анализу како су зелене партије и еколошки покрети формирали, обликовали и мењали своје стратегије током времена, посебно када је реч о планирању активности, доношењу одлука, мобилизацији подршке и умрежавању (укључујући учешће у ширим политичким коалицијама). Студија не обухвата само праве еко-активистичке организације, већ се такође фокусира и на то како (и зашто) су се фантомске зелене странке развиле и еволуирале. Закључује се да су еколошка питања у Србији током претходне деценије постала зажнија него раније, уз све израженији долазак стране индустрије и страних инвеститора, што је последично изазвало приметно погоршање животне средине. Ово је омогућило еколошким покретима и странкама да привуку већу подршку грађана и да боље развију своје стратегије.

периодика

ИЗВЕШТАВАЊЕ О СЕЦЕСИЈИ У СРПСКИМ МЕДИЈИМА: СЛУЧАЈЕВИ ШКОТСКЕ И КАТАЛОНИЈЕ

Овај рад се ослања на инструменталистичке експланаторне теорије сецесије и медијске теорије уоквиравања, како би изучио дискурзивне праксе којима се медији у Србији користе приликом извештавања о референдумима о независности у западноевропским државама, при чему је пажња усмерена на Уједињено Краљевство и Шпанију. Предмет рада je уоквиравање дискурса о сецесији у онлајн медијима у Србији. Циљ истраживања је да испита подударност медијских интерпретативних образаца заступљених у прилозима који дискутују покушаје сецесије Шкотске (2014) и Каталоније (2017) са медијским дискурсом о отцепљењу Косова и Метохије од Републике Србије. Рад се посебно фокусира на питање да ли медији у Србији производе пристрасне или аналитичке и информативне садржаје о осетљивој теми сецесије када покривају вести из других земаља. Узорак је заснован на Интернет архиви 10 медијских кућа (Блиц, Курир, Б92, Телеграф, Н1, Вечерње новости, Информер, Данас, РТС и Политика) које су теми националног самоопредељења посветиле значајну пажњу приликом одржавања плебисцита у Шкотској (2014) и у Каталонији (2017). Резултати истраживања побијају хипотезу о потпуном преливању „косовских” дискурзивних образаца на западноевропске случајеве, али ипак потврђују недостатак адекватног аналитичког приступа сецесионизму на српској медијској сцени.

периодика

УТИЦАЈ ИНСТИТУЦИОНАЛНИХ ЧИНИЛАЦА НА НАЦИОНАЛНЕ, ВЕРСКЕ И ЛИНГВИСТИЧКЕ РАСЦЕПЕ У УЈЕДИЊЕНОМ КРАЉЕВСТВУ И ШВАЈЦАРСКОЈ ТОКОМ РАЗЛИЧИТИХ СТРАНАЧКИХ ЕРА

Рад који следи има за циљ одговорити на истраживачко питање: „Да ли су и на који начин систем владавине, изборни систем, страначки систем и институција шефа државе у Уједињеном Краљевству и Швајцарској утицали на развој и обликовање друштвено-политичких расцепа који се темеље на верским, лингвистичким и националним разликама у ери елитних, масовних, народних и професионалних бирачких странака?“ Овако постављено питање за шири предмет истраживања намеће разматрањe утицаја институционалних оквира на друштвене расцепе, док се за ужи предмет интересовања могу одредити политичке институције и историјски друштвено-политички раздори у Уједињеном Краљевству и Швајцарској. Полазећи од институционалистичке теоријске претпоставке према којој институције утичу на структуре попут друштвено-политичких расцепа, овај рад употребом методе историјског праћења (historical tracing) и анализе најразличитијих система (most different systems design) пореди две институционално различито постављене али структурно сличне државе кроз разне страначке ере двадесетог и двадесетпрвог века, како би истражио постојање потенцијалне коорелацијеи узрочног односа између а) различитог начина на који су институције постављене и б) различитог развоја структурне основедруштвених расцепа у Уједињеном Краљевству и Швајцарској. Резултати рада указују на могућност постојања поменуте коорелације.