Изабери језик:
Тема броја

СОЦИЈАЛНО ПРЕДУЗЕТНИШТВО КАО ПРОТЕКТИВНИ ФАКТОР ОД УЛАСКА У РИЗИК СИРОМАШТВА

МОГУЋНОСТИ УНАПРЕЂЕЊА СОЦИЈАЛНОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ

Сажетак

Предузетнички дух настаје идеолошки у предворју настанка капитализма и посебно је присутан у идеологији и економским концепцијама протестантизма. Наравно, профитни принципи важили су и у ранијим историјским периодима, али нису били посебно наглашавани, због укупне неразвијености привреде и посебно размене и трговине. Либералистичке и неолибералистичке концепције економске и социјалне политике изричито су у први план ставиле тржишне законитости и односе у средиште свих друштвених односа, а профит остварен у тржишној утакмици као мерило личне и друштвене вредности. Иако се релативно рано у људској историји јављају различити видови непрофитних, доброчинитељских и добровољних активности, посебно у сфери онога што се данас назива социјалним услугама, социјално предузетништво се везује на настанак демократских друштава и за концепцију државе благостања. Демократско друштво подразумева активну партиципацију грађана у одлучивању о свим битним заједничким потребама, питањима и интересима и подстиче различите облике удруживања и самоорганизовања грађана, посебно на локалном нивоу. Савремене и најдемократскије државе нису у стању да обезбеде социјалну сигурност свих својих грађана, посебно не оне у којима доминира неолибералистички модел економске и социјалне политике, који је директно у супротности са идејама и принципима државе благостања. У принципу, у савременим друштвима тржишно усмерено предузетништво у свим секторима производње и услуга преферира се у односу на друге видове привреде и социјалних и других услуга. Мада, већина држава, притиснутих сиромаштвом, незапосленошћу, маргинализацијом бројних слојева становништва, миграцијама и другим социјалним проблемима, на неке начине подржавају одређене форме социјалног предузетништва, не доводећи у питање базичне економске и социјалне законитости. Захваљујући томе, у свету се могу срести примери успешне и добре праксе социјалног предузетништва. Социјално предузетништво у Србији нема дугу традицију, нити је значајније развијено, како би могло да врши свој друштвени позив, ангажујући активно и лукративно грађане (посебно оне који су из различитих разлога осујећени да раде и тако стичу свој доходак) и доприносећи богатству и разноврсности социјалних и других услуга, па и роба. Бројни су разлози за ову ситуацију од предрасуда и заблуда, идеолошких ограничења и непознавања, до инерције и скромне политичке воље да се развија аутентични концепт социјалног предузетништва, коме би сви носиоци одлучивања (држава, локалне власти, компаније и корпорације, велика предузећа, фондови и фондације, донатори и задужбинари итд.)пружили конкретну подршку и подстрек. Без тога се не могу очекивати битније промене. Постојећи институционално-правни оквири социјалног предузетништва нису препрека, али нису ни погодујући и подстицајни фактор социјалног предузетништва. Због тога без суштинске промене односа према овој социјалној иновацији неће бити довољно донети само релевантан закон и друга правна акта.

кључне речи:

Референце

    1. Велев Бојан, „Правни статус социјалног предузетништва у Србији“ у зборнику Социјално предузетништво: Модели, компаративна пракса и правни оквир Социјалног предузетништва у Србији (уредник Гордан Велев), Група 484, Београд, 2011.
    2. Грађанске иницијативе, Учешће грађана и грађанки у процесу израде и примене закона и других инструмената јавних политика, Београд, 2009, стр. 12.
    3. Закон о привредним друштвима, Службени гласник РС, бр. 36/2011, 99/2011, 83/2014 – др. закон и 5/2015
    4. Лајовић Драган, Предузетништвом у породични бизнис, Графо Црна Гора, Подгорица, 2006.
    5. Пауновић Благоје, Предузетништво и управљање малим предузећима. Центар за издавачку делатност Економског факултета, Београд, 2012.
    6. Предлог Закона о социјалном предузетништву и запошљавању у социјалним предузећима, http://www.parlament.gov.rs/upload/archive/files/lat/pdf/predlozi_zakona/1688-13Lat.pdf, 10/12/2016.
    7. Републички завод за статистику, Економски утицај социјалних предузећа у Републици Србији, 2014, стр.11.
    8. Defourny Jacques, Nyssens Marthe, „Conceptions of Social Enterprise and Social Entrepreneurship in Europe and the United States: Convergences and Divergence“, Journal of Social Entrepreneurship, Taylor and Francis Inc., UK, 2010, Vol. 1, No 1, pp.32–53.
    9. European Parliament, Report on the impact of the financial and economic crisis on human rights, Committee on Foreign Affairs, Brussels, 2013.
    10. Hebert Robert, Link Albert, „A history of entrepreneurship“, International Journal of Business and Social Science, Center for Promoting Ideas (CPI), USA, 2011, Vol. 2 No. 9, pp. 241
периодика Социјална политика 3/2016 УДК 364-3:334.7(497.11) 27-40