САВРЕМЕНА СХВАТАЊА ГРАЂАНСКЕ НЕПОСЛУШНОСТИ
Ауторка на основу компаративне анализе различитих савремених концепција грађанске непослушности, настоји утврдити један релативно неспоран . . .
Ауторка на основу компаративне анализе различитих савремених концепција грађанске непослушности, настоји утврдити један релативно неспоран . . .
Аутор разматра проблем развоја политикологије као научно-идеолошке дисциплине у периоду двојне поделе света након Другог светског рата. Подела . . .
У овом раду аутор кроз слику поделе државних функција током историје до савремености, истине важност начела поделе власти. О временској и просторној . . .
Након радног дефинисања предмета истраживања, аутор ће укључивањем мултидисциплинарних метода настојати да одгонетне факторе који пресудно . . .
Аутор пише о новом јавном менаџменту као новом виду управљања (New Public Managment), односно о реосмишљавању владе. Дефинише појмове јавног сектора, . . .
Држава је историјска категорија која је настала на одређеном ступњу развоја људског друштва, и у том смислу она је једна историјска човекова . . .
Циљ рада је да укаже на основне друштвено-политичке претпоставке демократизације отуђене политичке власти. У раду је коришћен теоријски проверен . . .
Главни циљ овог рада је да укаже на изазове са којима се демократија суочава у савременом друштву. Главне методе које аутор користи у овом раду . . .
Ванредно стање је класичан уставноправни институт који је уобичајено присутан у највишем правном акту великог броја земаља. Разлог постојања . . .
Аутори се руководе са три методе у изради овог рада. У првом делу примењују се дијалектички метод у анализи историјског развоја идеја нације . . .
Иманентно досадашњем развоју човека јесте проблем везан за дроге. Свакако, највећи проблем везан за дроге представља наркоманија. Јасно се . . .
Институционализам се као правац у оквиру реалистичке школе у науци о међународним односима развијао упоредо са развитком сâме науке. Он јој . . .
Због недовољне искориштености изузетних природних, културних и привредних потенцијала Златибора, и у сврху подстицања његовог одрживог развоја, . . .
У раду, аутор разматра историју развоја социологије као науке у Србији, као и различите истраживачке оријентације у њој. Он посебно анализира . . .
У овоm чланку о аутономији Војводине пратићемо „битку за Војводину“ ишчитавањем и анализом текстова објављених у листу „Политика“ и неким . . .
Последње две деценије двадесетог века југословенске државе и њених наследних држава, у историјском контексту, сведоче о једном разорном дејству . . .
Промене које се дешавају у свим сферама живота у Србији, посебно у пословном окружењу, захтевају и припремање запослених у организацијама за . . .
Укидање пресуде Горану Давидовићу наишло је на хорску осуду медија, иако је очигледно повређено његово право да комуницира (са судом) на свом . . .
Предмет овог рада јесте еволуција политике азила у Европској унији. Циљ рада јесте да укаже на значај који политит азила има у области слободе, . . .
Овај рад, узимајући у обзир сложеност ширих друштвених и историјских збивања, доноси сажету анализу модернизације српског друштва у контексту . . .
Млада Босна је био свенародни покрет за ослобођење и уједињење јужнословенских народа. Тај назив први је употребио Петар Кочић у листу Отаџбина . . .
Аутор у чланку анализира политичке прилике и околности које су претходиле доношењу Устава Кнежевине Србије од 1869. године, његов нормативни . . .
Пр . . .
Приказ књиге: Драган Си . . .