Тема броја
ЧЛАНЦИ И СТУДИЈЕ
ЈУЖНИ ТОК – КРОЗ ПРИЗМУ ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА И ЕКОНОМСКЕ И ЕНЕРГЕТСКЕ БЕЗБЕДНОСТИ СРБИЈЕ
Сажетак
Поједине епохе развоја људског друштва одисале су интензивним економским развојем кроз систем нових технологија, али и кроз систем развоја нових облика енергије. Нова знања и нове технологије имале су за резултат стални развој и унапређење економског потенцијала земље, али и услова живота и рада. Током времена значај економских ресурса се мења. Међутим, без сагледавања њиховог значаја и вредности не може се остварити конкурентска предност. Истраживања показују да ће у будућности економска и политичка моћ држава бити зависна од њихове енергетске моћи. Статистика енергетских ресурса показује да ће до 2035. године расти потрошња гаса и струје, а смањиваће се коришћење нафте и угља. У том периоду, потрошња струје у Европи рашће 7 посто годишње, а потребе за гасом постаће све веће. У тим и таквим условима Србија не сме остати по страни и чекати помоћ великих. Србија мора препознати своје интересе и потребе и у складу са тим донети стратешке одлуке. Опредељење Србије да инвестира у пројекат гасовода „Јужни ток“ је дугорочно посматрано одлука која ће Србији омогућити енергетску и економску безбедност.
Референце
- Веселиновић П., Ј. Масловара, „Утицај страних директних инвестиција на економски развој Србије у транзиторном периоду“, Зборник радова са међународног научног скупа ИПЕС-СР 2013: Искуства и перспективе економске сарадње Србије и Русије, Универзитет у Приштини – Економски факултет са привременим седиштем у Косовској Митровици, Косовска Митровица, 2013.
- Ђуричин Д., С. Јаношевић, Ђ. Каличанин, Менаџмент и стратегија, Београд, 2011.
- Јанчетовић М., З. Ђурић., Стратегијски менаџмент, Београдска пословна школа висока школа струковних студија, Београд, 2009.
- Милетић С., Основи јавне безбедности, 2004.
- Милићевић З., Р. Мицић, Љ. Арсић, „Технолошко-економска анализа природног гаса из Руске федерације“, Зборник радова са међународног научног скупа ИПЕС-СР 2013: Искуства и перспективе економске сарадње Србије и Русије, Универзитет у Приштини – Економски факултет са привременим седиштем у Косовској Митровици, Косовска Митровица, 2013.
- Мијалковић С., Национална безбедност – друго измењено и допуњено издање, Београд, 2011.
- Милошевић Г., „Економска криза као фактор угрожавања безбедности Србије“, Српска политичка мисао, бр. 1, Београд, 2011.
- Милошевић Г., Основи економије, Београд, 2009.
- Милосављевић Б., Наука о полицији, Београд, 1997.
- Самуелсон П.А., Економска читанка, Загреб, 1975.
- Solow R., Извори и циљеви раста, П.А. Самјуелсон, Економска читанка, Загреб, 1975.
- Чобељић Н., Привреда Југославије – раст, структура и функционисање, Крагујевац, 1984.