Изабери језик:
Тема броја

СРБИЈА – ПЕРСПЕКТИВЕ РАЗВОЈА

РЕГИОНАЛНО И ГРАНСКО РЕСТРУКТУРИРАЊЕ ГЛОБАЛНИХ КОНКУРЕНАТА

Сажетак

Од друге половине 20. века до данас, број компанија из развијених земаља али и из мање развијених земаља, нарочито азијских и земаља Средње и Јужне Америке, на глобалном тржишту расте. Конкурентска позициона предност компанија из развијених земаља традиционалних конкурената (САД, Велика Британија, Француска, Немачка, Јапан) у делатностима у којима послују више није значајно диферентна, што указује на регионално и гранско реструктурирање глобалне конкуренције. Услед тога у овом раду је анализирано регионално и национално порекло 100 најуспешнијих компанија света по гранама делатности у 2005. и 2010. години, са освртом на њихово порекло током друге половине прошлог века. Циљ рада је утврђивањe промена у позицији земаља и региона у различитим гранама делатности сходно позицији њихових компанија у 100 најуспешнијих. Као основ за мерење и поређење величине и успешности компанија, у овом раду су коришћени: приход, и комбинација прихода, профита, имовине и тржишног учешћа. Магазин “Fortune“ годишње публикује листу најуспешнијих компанија у све­ту, па су за потребе овог рада коришћени извештаји овог магазина. Компаније које опредељују глобално пословање у првој деценији 21. века потичу из развијених земаља европског региона, Северне Америке (САД) и Азије (Јапан). Доминација компанија из развијених земаља европског региона у 21. веку је неспорна, за разлику од претходних деценија када је доминирао регион Северне Аме­рике и компаније из САД. У првој деценији 21. века значајно је учешће компанија из Јужне Кореје, Кине, Бразила, Венецуеле и Мексика које доприносе реструктурирању конкуренције у највише глобализованим гранама делатности.

кључне речи:

Референце

    1. Douglas Susan, Craig Samuel, Глобална маркетинг стратегија, Грмеч, Београд, 1997.
    2. Милановић-Голубовић Весна, Последице глобализације пословања лидерске групе конкурената, докторска дисертација, Економски факултет, Београд, 2002.
    3. Ракита Бранко, Међународни маркетинг, Економски факултет и Глобмарк, Београд, 1998.
    4. Милановић Весна, Булут Ивана, „Позиција земаља и региона на глобалном тржишту кроз призму најуспешнијих компанија“, Мегатренд ревија, бр. 0372012, Мегатренд универзитет, Београд.
    5. Walter Ingo, Mergers and Acquisitions in Banking and Finance, What Works, What Fails, and Why, University Press, Oxford, 2004.
    6. World Investment Report 2000 Cross-border Mergers and Acquisitions and Development, UNCTAD 2000.
    7. http://money.cnn.com/magazines/fortune/global500/2010 /full_list/
периодика Политичка ревија 1/2013 УДК: 339.137.2 145-163