Изабери језик:
Тема броја

ЧЛАНЦИ И СТУДИЈЕ

ВРЕДНОСНА ОРИЈЕНТАЦИЈА СТАНОВНИШТВА КАО ОСНОВ ЗА ИЗРАДУ НАЦИОНАЛНЕ СТРАТЕГИЈЕ

Сажетак

Рад се односи на резултате вредносне оријентације испитаника у Републици Србији о томе шта су, у савремености, виталне националне вредности, национални интереси и национални приоритети. Полазећи од анализе постојеће вредносне оријентације садржане у нормативним и стратегијским докуменатима, а пре свега у Уставу Републике Србије, Националној стратегији одрживог развоја за период 2009-2017. и у Стратегији националне безбедности Републике Србије, стечена сазнања послужила су као основ за примену метода и техника непосредног испитивања. Циљ истраживања је био да се на бази усмереног оријентационог интервјуа, на случајном узорку од 560 испитаника у Републици Србији, дође до резултата неопходних ради израде модела националне стратегије и националне стратегије развоја, као основe за израду истоимених стратегијских докумената који не постоје у пракси Републике Србије. Резултати овог испитивања потврдили су предпоставку да националне стратегије које нису засноване на националним вредностима и националним интересима, немају потребне предуслове да буду општеприхваћене у друштву, а тиме и да ефективно и ефикасно буду примењене у пракси.

кључне речи:

Референце

    1. Бодрожић, Ђуро, „Српски национални идентитет, извори и основи“, Национални интерес, Институт за политичке студије, Београд, број 1/2012.
    2. Видановић, Иван: Речник социјалног рада, Удружење стручних радника социјалне заштите Србије, Друштво социјалних радника Србије, Асоцијација центара за социјални рад Србије, Унија студената социјалног рада Београдског универзитета, Београд, 2006.
    3. Вујаклија, Милан: Лексикон страних речи и израза, Треће издање, „Просвета“, Београд, 1980.
    4. Гаћиновић, Радослав, „Безбедност као модерна научна дисциплина“, у: Србија – институционални и безбедносни изазови (приредили Момчило Суботић и Живојин Ђурић), Институт за политичке студије, Београд, број 03/2009.
    5. Ђорђевић-Милошевић, Јасна, „Схватања националног идентитета у Србији“, Национални интерес, Институт за политичке студије, Београд, број 1/2005.
    6. Истраживање јавног мњења – март 2012: Ставови младих о друштвено политичким приликама у Србији, CESID, Fondacijа Friedrich Ebert и Центар за нову политику, Београд, март 2012.
    7. Истраживање јавног мњења: Шта грађани Србије мисле о својој и безбедности Србије, Београдски центар за безбедносну политику и CESID, интерно штампано издање BCBP, Београд, септембар 2012.
    8. Мала политичка енциклопедија, „Савремена администрација“, Београд, 1966.
    9. Национална стратегија одрживог развоја за период 2009-2017, „Службени гласник РС“,  Београд,  број 57/2008.
    10. Стратегија националне безбедности Републике Србије, „Службени гласник Р. Србије“, Београд, број 88/2009.
    11. Тадић, Љубомир: Политички лексикон, Завод за издавање уџбеника, Београд, 1996.
    12. Трифковић Срђа, „Српски национални интерес и изазови XXI века“, Национални интерес, Институт за политичке студије, Београд, број 1/2005.
    13. Устав Републике Србије, „Службени гласник“, Београд,  број 98/2006.
периодика Политика националне безбедности 1/2013 УДК 355.02:316.752 143-154